با انواع زخم و اسکار آشنا شوید.

آسیب های پوستی و انواع مختلف زخم

 

انواع زخم چیست؟ شما کدام نوع از این زخم ها را دارید؟

01

جای زخم کهنه / Mature

این نوع اسکار، رنگ روشن دارد و صاف است.

جای زخم تازه /Immature

این اسکارها که قرمز به نظر می‌رسند، گاهی اوقات خارش دار و دردناک و کمی بزرگ هستند. بسیاری از آنها بالغ و صاف می‌شوند و رنگدانه‌هایی مشابه پوستِ اطراف به خود می‌گیرند. این نوع زخم ها می‌توانند کم رنگ تر یا کمی تیره تر باشند.

02

03

جای زخم انقباضی (کانترکچر) / Contractures

زخم هایی که مفاصل را درگیر می‌کنند و یا به صورت متقاطع در چین و چروک های پوستی ایجاد می‌شوند، مستعد برجای گذاشتن جای زخم انقباضی هستند. این جای زخم زمانی رخ می‌دهد که زخم به طور بهینه بهبود پیدا نکرده باشد و تمایل به هایپرتروفیک شدن داشته باشد. این زخم ها معمولا باعث ناتوانی در حرکت و عملکرد مفاصل می‌گردد. این نوع اسکار اکثرا در اثر جراحات ناشی از سوختگی اتفاق می‌افتد.

جای تاول ها / Widespread Stretched

این اسکارها زمانی ظاهر می شوند که خطوط ریز اسکارهای جراحی به تدریج کشیده و پهن شوند. به طور معمول اسکارهای صاف، رنگ پریده، نرم و بدون علامت اغلب پس از جراحی زانو یا شانه دیده می‌شوند. استرچ مارک های بعد از بارداری انواعی از اسکارهای گسترده هستند. هیچ گونه برافراشتگی، ضخیم شدن یا ندولاریتی که وجود دارد آنها را از اسکارهای هیپرتروفیک متمایز نمی‌کند.

04

05

هایپرتروفیک خطی / Linear Hypertrophic

این اسکارها قرمز، برجسته و گاهی خارش دار و محدود به مرز جراحی یا ترومای اصلی هستند. این اسکارها در عرض چند هفته پس از جراحی ایجاد می‌شوند و ممکن است به‌سرعت به مدت سه تا شش ماه افزایش یابند و پس از یک مرحله استاتیک، شروع به پسرفت می‌کنند. آنها بالغ می‌شوند تا ظاهری برجسته و کمی طناب مانند با افزایش عرض داشته باشند. بلوغ کامل می‌تواند تا دو سال طول بکشد.

هایپرتروفیک منتشر / Widespread Hypertrophic

این نوع اسکار پس از سوختگی شایع است. یک اسکار قرمز گسترده، برجسته و گاهی خارش دار است که در محدوده سوختگی اصلی باقی می‌ماند.

06

07

کلوئید کوچک / Minor Keloid

یک اسکار خارش دار است که به صورت کانونی برجسته شده و روی بافت طبیعی گسترش می‌یابد. ممکن است تا چندین سال پس از آسیب ایجاد شود و بدون درمان کوچک نمی‌شود. در صورت جراحی نیز معمولا مستعد به عود مجدد هستند.

کلوئید بزرگ / Major Keloid

یک اسکار بزرگ و برجسته که ممکن است دردناک یا خارش دار باشد. بر روی بافت طبیعی گسترش می‌یابد و می‌تواند طی سالیان متمادی وسیع‌تر شود.

08

09

آتروفیک / Atrophic

اسکارهای آتروفیک به صورت ضایعات فرورفته و کاملا مشخص ایجاد می‌شوند. آنها معمولا در اثر تخریب کلاژن در طول دوره یک بیماری التهابی مانند آکنه کیستیک یا آبله مرغان ایجاد می‌شوند. این اسکارها اغلب ظاهری فرورفته و گودال طور دارند.

حساسیت های پوستی / Skin Rashes

حساسیت پوستی به دلایل مختلفی از جمله تماس با برخی فلزات، مواد شیمیایی، برخی گیاهان سمی (درماتیت تماسی) و یا مصرف برخی از داروها و مواد غذایی ایجاد می‌شود. علائم معمول آن قرمزی و التهاب، خارش و سوزش و در موارد حادتر، بروز کهیر است.

10

11

خراش های سطحی / Scratches

هنگامی که سطح پوست بر اثر ساییدگی با زمین یا هر شی دیگری دچار خراشیدگی می‌گردد، درد، التهاب، سوزش، تورم و گاها خونریزی ایجاد می‌گردد و آن ناحیه از پوست به لمس شدن بسیار حساس می‌شود.

سوختگی های سطحی / Mild Burn

سوختگی های درجه یک و درجه دو که به صورت التهاب، قرمزی و تورم پوست به همراه حس سوزش و گز گز و در موارد شدیدتر بروز تاول، خود را نشان می‌‌دهند و بهبود آنها از یک تا سه هفته می‌تواند به طول بیانجامد.

12

13

آفتاب سوختگی / Sun Burn

تماس طولانی مدت اشعه های مضر نور خورشید (مشخصا UVB) با پوست بدون محافظت، باعث تحریک و بروز آفتاب سوختگی در لایه اپیدرم می‌شود که در موارد شدید، گاها منجر به بروز تاول های کوچک و یا به جای ماندن لک و تیرگی پوست پس از فروکش التهاب می‌شود.

ادرار سوختگی / Diaper Rash

ادرار سوختگی در اثر تعویض دیرهنگام پوشک بچه و ساییدگی بیش‌ از حد پوشک خیس با پوست به وجود می‌آید و به شکل بروز نواحی قرمز رنگ، متورم و دارای جوش‌های ریز در محدوده باسن یا کشاله ران، خود را نشان می‌دهد.

14

15

التهاب بعد از لیرز تراپی / Laser Therapy

تحریک پوست بعد از لیزر، با تورم، التهاب و تغییر رنگ در همان ساعات اولیه خود را نشان می‌دهد. علاوه بر آن، تحریک لیزر باعث می‌شود که به صورت مداوم در پوستتان احساس گرما کنید.